Skip to content Skip to footer

Primăria Motru

Informații interes general

Telefon audiențe

0253 410 560

Cuvântul primarului

Vă urez un călduros bun venit pe site-ul Municipiului Motru, unde vă așteaptă informații utile despre activitatea administrației locale și detalii interesante despre comună, în general.
Ne dorim ca pe această cale să venim în sprijinul cetăţenilor, oferindu-le dreptul la informaţia produsă şi gestionată de administraţia publică locală şi în acelaşi timp să fim o fereastră deschisă permanent tuturor celor ce vor să ne cunoască comuna şi pe noi.
Mulţumesc în numele locuitorilor, vizitatorilor din ţară şi străinătate, pentru că aţi avut curiozitatea şi dorinţa de a afla cât mai multe despre noi, gândindu-vă poate că veţi descoperi oportunităţi de afaceri de orice natură, să sperăm că vă vor îndemna să investiţi în comuna noastră, asigurându-vă cu responsabilitate de existenţa unei administraţii publice locale deschise şi transparente.

Cu stimă, Morega Costel Cosmin – primarul municipiului Motru

22848

Populație

7576

Gospodării

8

Școli

2

Licee

11

Grădinițe

Rolul Administrației Publice Locale

Administraţia publică locală reprezintă totalitatea organelor cu competenţă generală sau specială constituite pentru satisfacerea intereselor generale ale locuitorilor unei unităţi administrativ-teritoriale. Administraţia publică locală îşi exercită atribuţiile numai în limitele unităţii administrativ-teritoriale în care aceasta funcţionează. Autorităţile administraţiei publice prin care se realizează autonomia locală în municipiul Motru sunt consiliul local, ca autoritate deliberativă, şi primarul, ca autoritate executivă. Consiliul local şi Primarul funcţionează ca autorităţi ale administraţiei publice locale şi rezolvă problemele publice din municipiu, în condiţiile legii.

Portal servicii online

Datorită necesității interacțiunii cât mai eficiente între cetățean și Primăria Municipiului Motru, instituția noastră pune la dispoziția cetățenilor servicii electronice.

Tradiții și obiceiuri

Municipiul Motru

  • Frecventarea slujbelor religioase la biserici, întrunirile cu ocazia sărbătorilor religioase, organizarea de nunți , botezuri și inmormântari.
  • Nedei, hramuri, hore, obiceiuri de peste an, descântece, blestemul, cântece populare și strigături.
  • Din documentele vremii reiese că locuitorii satelor apartinatoare orașului Motru au fost agricultori, crescători de vite, pomicultori, obiceiuri specifice contextului geografic. Aceste obiceiuri au fost îmbinate, în ultima perioadă cu noua profesie – minerit.
  • Locuitorii sunt pricepuți în agricultură, minerit și meserii gospodărești (dăltuitori în lemn, zugravi, zidari, tâmplari, dogari, constructori de case). Femeile au fost vestite în țesături (chilimuri, covoare, velințe, carpete, etc.). S-au prelucrat cergi de cânepa, saci și dimie din lâna. În arta țesutului s-au realizat fețe de mese, prosoape, peșchire, perdele, cârpe de borangic utilizând fire subțiri de în, cânepa, bumbac și borangic.

Vezi toate ...

Ultima actualizare: 12:39 | 24.05.2024

Sari la conținut